1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ABD ile Müzakere Etmeyeceğiz
ABD ile Müzakere Etmeyeceğiz

ABD ile Müzakere Etmeyeceğiz

Ayetullah Hamaney, Kurban bayramı münasebetiyle bir konuşma yaptı.

A+A-

 

İran Dini lideri Ayetullah Hamaney'in konuşmasından satır başları şöyle:

 

- Hz. Musa’nın (a.s) hayatına bakıldığında hak yolunda ilerlemenin mucizelere rağmen ne kadar zor olduğunu gösterir.

 

- Şu anda tüm dünya koronavirüs salgını ile karşı karşıyadır. Belki dünyanın birçok yerinde insanlara yardım edenler vardır, ancak başka yerlerde İran gibi gönüllü yardımseverlerin sayısının çok yüksek olduğunu sanmıyorum.

 

- Sağlık çalışanları salgınla mücadelenin ön safında yer aldı ve onlar tarafından (ülkede) büyük fedakarlık yapıldı. Gönüllü olan ve yardımcı olanlar da harika şeyler yaptı. Bu destekler devam etmelidir. Bazı insanlar virüsten etkilendi. Bu zararlar halk tarafından telafi edilmesi gerek, zira tüm yük hükümete yüklenemez.

 

- Düşmanlar arttığı zaman el birliği yapmalıyız. Düşmanlar İran halkına zarar vermeye çalışıyor, bunu istediklerinde tüm gücümüzle bir araya gelip onlara karşı durmalıyız.

 

- Amerikalılar tarafından İran halkına uygulanan yaptırımlar hiç şüphesiz bir cinayettir. İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı gibi görünüyor, ancak aslında tüm İran halkını hedef alıyor.

 

- Orta vadeli hedefleri bilimsel gelişmelere kısıtlamalar getirmektir ve uzun vadeli hedefleri ise ülkenin ayakta durmaması için hükümet ile ülke ekonomisini çökertmektir.

 

- Yan hedefleri de İran'ın bölgedeki direniş ülkeleriyle bağlarını koparmaktır. Düşmanlar bu hedefleri izliyor ancak amaçlarına ulaşmayacaklar.

 

- Yaptırımlar bizim için sorun yarattı ve bundan hiç bir şüphe yok. Ancak tüm sorunlarımız yaptırımlarla alakalı değil. Sıkıntıların bazıları yöneticilikle ilgili. Son zamanlarda da koronavirüs soruna yol açmıştır.

 

- Yaptırımlarla birlikte düşmanların bilgiler çarpıtma faaliyetleri de gündemde. Ülkemizin gerçeklerini çarpıtarak halkın moraline zarar vermek istiyorlar.  Sorunun çözümü için yanlış adres vermeye çalışıyorlar.

 

- Bu konuda çok para harcıyorlar. Hem liderlerinin (Trump) hem de çevresindekilerin dünyanın her tarafında İran'a karşı konuşmak için kendilerini nasıl boğduğunu görebilirsiniz.

 

- Eğer düşmanın çarpıtma faaliyetleri başarısız olursa, yaptırımları da kesinlikle başarısız olacaktır, çünkü saha irade savaşının sahasıdır.

 

- Amerika’nın uyguladığı yaptırımların İran'a karşı bir cinayet ve darbe olduğuna şüphe yok; Ancak bu ambargolar gençler ile yetkililerimiz için bir öz güven aracı haline gelmiştir.

 

- Yaptırımlar sorunu kesinlikle çözülebilir. Bunun çözümü ise ABD'ye karşı geri adım atmak değildir. Çünkü geri çekilirsek, yeni taleplerde bulunacaklar.

 

- Onlar “Nükleer endüstriden tamamen vazgeçin, askeri savunma gücünüzü onda birine düşürün ve bölgesel otoritenizi bırakın” şeklinde konuşuyorlar. Bu istekler yerine getirilirse tatmin olmaz ve yeni bir istekte bulunurlar.

 

- ABD ile müzakere etmeyeceğimizi söylememizin sebebi, müzakerenin anlamı nükleer endüstri, bölgesel güç ve askeri savunma gücü bir kenara bırakmak demektir. Böyle yapmazsak durum hep aynı ve yaptırımlar gündemde olacak. Ülkenin menfaatlerini korumaya inanan hangi bir onurlu kişi bu koşullar altında onu yapmayı kabul edebilir ki?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.