1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. ABD askerlerinin itirafları
ABD askerlerinin itirafları

ABD askerlerinin itirafları

A+A-

ABD'nin Irak'ta beş yıldır başlattığı işgalin ardından ortaya çıkan savaş manzaralarının dünyanın büyük medya organlarında yeterince yer almaması savaş karşıtlarını başka yollar sevk etti. Son olarak savaş karşıtlarının, işgalde yer almış askerlerin itiraflarına dayandırarak hazıladıkları bir kitapta yer alan hikayeler duyanları hayretleri içinde bırakıyor.

Savaşa Karşı Irak Gazileri (IVAW) ve gazeteci Aaron Glantz tarafından yazılan kitap, Mart 13-16 2008 tarihlerinde Maryland, Silver Spring'deki National Labour College'da yapılan tanıklıklardan derlenmiş.

Kitaptaki itiraflardan sadece birkaç tanesi:

 "SİVİL ÖLDÜRÜP YANINA SİLAH BIRAKIYORDUK"

Teşvik edildiğimiz bir başka şey de yanımıza (drop weapon) silah ya da üçüncü gelişimde olduğu gibi kürek (drop shovel) almamızdı. Kazayla sivil öldürdüğümüzde bu silahları ya da kürekleri cesedin yanına bırakarak onlara direnişçi süsü vermek için taşıyorduk" diyor.

"BİZE YİYECEK GETİREN KADINI PARÇALADIK"

"Yürüyen bir kadını hatırlıyorum" diyor onbaşı Jason Washburn, "büyük bir çanta taşıyordu ve bize yaklaşıyor gibiydi ve bu yüzden Mark 19'la ateş açtık; toz duman dindiğinde fark ettik ki çantası bakkaliye ile doluydu. Bize yiyecek getirmeye çalışıyordu ve biz onu paramparça etmiştik."

EMİR: TÜM TAKSİLERE ATEŞ AÇIN

Irak'ta bir yıl görev yapmış, 82'nci Hava İndirme Tümeninden Hart Viges, telsiz emirlerinden birini şöyle naklediyor: "Birgün, tüm taksilere ateş açmamızı söylediler çünkü düşman, nakliye amaçlı olarak taksileri kullanıyordu...keskin nişancılardan biri cevapladı, "Afedersiniz? Doğru mu duydum? Tüm taksilere ateş? Yarbay cevap verdi: "Beni duydun asker, tüm taksilere ateş edin." Tüm birimlerin araçlara ateş etmeye başlamasıyla şehir yanmaya başladı. Bu, savaştaki ilk tecrübemdi ve genelde bu minvalde seyretti."

OLAYLARI GÖRMEZDEN GELEN MEDYA DA KANDIRILIYOR

Dünyanın önde gelen medya kuruluşlarının Irak'ta yaşananları gerçek boyutlarıyla yansıtmamasından şikayet eden savaş karşıtları bir donanma erinin itiraflarına da şu şekilde yer veriyor:

"Yanımızda 'embedded' muhabirler olduğunda hareketlerimize dikkat ederdik. Asla aynı şekilde davranmazdık. Herşeyi kitabına uygun yapardık."

dünyabülteni

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.