1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Abd Adana Konsolosu Mazlumderi Ziyaret Etti
Abd Adana Konsolosu Mazlumderi Ziyaret Etti

Abd Adana Konsolosu Mazlumderi Ziyaret Etti

Amerika Birleşik Devletleri Adana 2. Konsolosu J.M. Saxton-Ruiz başladığı gezisinin devamında MAZLUMDER Van şubesini de ziyaret etti.

A+A-

Ziyaret esnasında MAZLUMDER Van şube başkan yardımcısı Şehvan Karakoyun, yönetim adına hoş geldiniz dileklerinde bulundu. Ardından Amerika Birleşik Devletleri Adana 2. Konsolosu J.M. Saxton-Ruiz başladığı Van gezisi kapsamında çeşitli temaslarda bulunduğunu belirterek, Mazlumder ile birlikte bölgedeki insan hakları kuruluşları, kadın ve topluma dair aktif çalışan STK’ları ziyareti önemsediğini, bu ziyaretinde Van’ın ve bölge illerinin mevcut sorunları hakkında önemli bilgiler edindiğini dile getirdi ve “Mazlumder’in bölge insanın mevcut sorunlarının aşılmasında üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirdiğini görüyoruz” dedi.

Ziyaret esnasında yapılan konuşmalara ek olarak kadınlara yönelik yaşanan sorunlar üzerinde de duran Mazlumder üyeleri güncel konuları şu başlıklarla dile getirdiler: “Kadın konusunu önemsiyoruz, kadınla ilgili yaşanan sorunlar, mercek altına aldığımız konulardan biridir. Toplumumuzda yaygın olarak kadına karşı yaşanan sorunlardan bazıları “çocuk yaştaki evlilikler”, şiddet ve oluşturulan toplumsal kimlik algısında yüklenen misyona karşı getirdiği tepkilerdir.

Çocuk gelin alma ve bunun bir sonucu olarak yaşanan ölümler ve intiharlar toplumda sık yaşanan problemlerdendir. Bu problemleri aşmak ve insanları bilinçli hale getirmek adına farklı “İnsan Hakları Kuruluşları”nın sürdürdüğü çalışmalara desteğimizi sunuyoruz. Orantısız güç kullanarak erkeklerin kadınlara şiddet uygulaması, baba evine yollanması veya öldürülmesi türünden olaylar hâlâ varlığını sürdüren bir sorunların başında geliyor. Buna çözüm olarak ortaya konan yaptırım önerilerinin neler olabileceği üzerine değerlendirme yapmayı, çalışmalara bizatihi katılmayı insan hakları kuruluşu olarak kendimize borç biliriz.

Bununla birlikte toplum olarak kadına dayatılan misyonların, kadınların kendilerini tanımlamasın da etkiler oluşturur. Bu oluşturulan algıdan kurtulmaları en azından bizzat algıyı yansıtan tanımlamalardan vazgeçmeleri gerektiği kanaatini icraata geçirme için yapılan çalışmaları destekliyor ve çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsam da VAKAD, MINADER VE KARDELEN kadın birlikte çalıştığımız kadın kuruluşlarıdır.

Diğer bir hak ihlalinin söz konusu olduğu alan ise konteyner kenttir. Deprem sonrası hâlâ geçici konutlar olan konteynerde yaşayan aileler, elektrikleri kesildikten sonra devletin sosyal devlet olma misyonunu yerine getirmesi gerektiğini belirterek, temmuzdan beri direnişlerine devam etmektedirler. Mazlumder olarak sorunu en yakından takip ettik ve çözümü için kamuoyuna duyuruların yanında konuyla ilgili olarak belli kurumlarla görüşmeler yaptık.”

Barış Süreci, Orta Doğu’daki gelişmeler ve seçim süreci ziyaret esnasında konuşulan konular arasındaydı.


1901213_759294694083586_1871798754_n.jpg1662265_759295857416803_1119633204_n-(1).jpg1622224_759295544083501_118598485_n-(1).jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.