1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Abant Platformu sonuçlandı
Abant Platformu sonuçlandı

Abant Platformu sonuçlandı

A+A-

Oturumlar boyunca "Karşılıklı Bağımlılık", "Medyanın İlişkilerde Rolü" ve "Orta Doğu'daki Sorunların Çözüm Yolları" gibi başlıklar ele alındı. 
 
Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetim ile Türkiye arasında başlayan diyalog ve iki taraf arasında işbirliği olanakları ile terörle mücadele konuları da toplantıların tartışılan konuları arasında yer aldı. 
 
Toplantılar sonunda okunan "Abant Platformu Sonuç Değerlendirmesi"nde şu ifadelere yer verildi: 
 
-"İki gün süren konuşma ve müzakerelerde karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi ve başlayan diyalog sürecinin devam ettirilmesi ve genişlemesinin gerekliliği kuvvetli bir biçimde belirtildi." 
 
-"Türkiye ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki münasebetlerin geliştirilmesi sadece iki tarafa değil, bölgeye de barış ve istikrar getirecektir. Bu gelişme Irak'ta bulunan Kürtlerin, Türkmenlerin, Arapların, Asurilerin, Süryanilerin, Keldanilerin, Ermenilerin ve tüm Orta Doğu halklarının faydasına bir gelişme olacaktır." 
 
-"Irak'ın Türkiye sınırı aynı zamanda Irak'ın Avrupa kapısıdır. Türkiye'nin Irak sınırı ise tarihe ve medeniyete açılan kapıdır. Bu kapılar sonuna kadar açık kalmalıdır." 
 
-"Taraflar her türlü sorunun çözümünde şiddet yöntemlerini reddetmektedir." 
 
-"Erbil'de bir Türk konsolosluğu ve Ankara'da da Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin bir temsilciliğinin açılması genel bir arzu olarak dile getirilmiştir." 
 
Toplantıların sonuç değerlendirmesi Türkçe ve Kürtçe olarak iki kez okundu. Aile fotoğrafı çektiren katılımcılar, benzer toplantıların devam etmesi gereğine işaret ettiler. (AA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.