1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 90 bin Müslüman Mescid-i Aksa'da Cuma kıldı
90 bin Müslüman Mescid-i Aksa'da Cuma kıldı

90 bin Müslüman Mescid-i Aksa'da Cuma kıldı

A+A-

İsrail hakimiyeti altındaki kutsal şehir Kudüs'te Mescid-i Aksa'da, Ramazan'ın ilk cuma namazı, olağanüstü yoğun güvenlik önlemleri altında kılındı.

 

İsrail Savunma Bakanlığı'nın kararlarına göre, özellikle Ramazan ayında Batı Şeria'dan Kudüs'teki Haremüşşerif'e cuma namazı için gelmek isteyenlere yeni bazı kriterler getirildi. Sadece 45-50 yaşları arasındaki evli erkekler ile 30-45 yaşları arasındaki evli kadınlar izin almak koşuluyla, 45'in üzerindeki kadınlar ile 50 yaş üstü erkekler ise serbestçe Haremüşşerif'e gelebilecek.

 

Binlerce İsrail askeri ve polisi Kudüs sokaklarında önlem alırken, İsrail askerleri eski Kudüs çevresinde kuş uçurtmadı. Yollara barikat kuran İsrail güvenlik güçleri, eski Kudüs'ün dışındaki yolları trafiğe kapadı. Ramazan ayının ilk cuma namazında 90 bin Müslüman Haremmüşerif'e gelerek namazlarını kıldı.

 

Namaz sonrası herhangi bir gerginlik yaşanmadı. Namaz sırasında sıcaktan bunalan onlarca kişi, bölgedeki ilk yardım ekipleri tarafından tedavi altına alındı.

 

Binlerce Müslüman, namaz sonrası yine İsrail askerlerinin nezareti altında eski Kudüs'ten çıktı. Bölgeye gelen İsrail atlı polisleri de önlem aldı.

 

Cuma namazına gelen Müslümanlar'dan Cemal Mustafa, getirilen kısıtlamalara tepki göstererek, "Filistin bölgesinde yaşayan insanlar için bu Ramazan çok zor geçiyor. Çünkü onlar getirilen şartlar ve kontrol noktaları nedeniyle buraya gelemiyorlar. Çok üzgünüm. Ramazan ayında cuma namazı çok önemli ama İsrail'in kontrol noktalarından geçemeyen bizim kardeşlerimiz namazlarını kılmak için Mescid-i Aksa'ya gelemiyorlar" dedi.

 

Diğer bir Kudüslü Cemil Amir ise, getirilen kısıtlamalar nedeniyle birçok Müslüman'ın kontrol noktalarından geçemeyip Mescid-i Aksa'ya gelemediğini söyleyerek, bu durumun düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

 

 


Kudüs'te Batı Şeria ve Kudüs arasındaki başlıca resmi geçiş noktası olan Beytüllahim'in kuzeyindeki Raşel Türbesi kontrol noktasında bugün Ramazan'ın ilk Cuma namazını Mescid-i Aksa camisinde kılmak isteyen yüzlerce Filistinli toplandı.

Maan haber ajansının bildirdiğine göre, İsrailli yetkililer, Doğu Kudüs'te Müslümanların hareketlerini kısıtladı, bölgeye binlerce polis ve asker konuşlandırıldı. Doğu Kudüs'e bütün giriş noktalarında gelenlerin hepsinin kimlik kartları ve geçiş izinleri kontrol edildi. Doğu Kudüs'e giden bazı yollar kapatılırken, Cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya gitmek isteyen birçok Filistinli Müslüman otobüslerden inerek ve arabalarından inerek yürüdüler.


İsrailli yetkililer, 45 yaşından küçüklerin Kudüs'e girişinin yasak olduğunu bildirdiler. Şehre giriş yapmak isteyen 45 ila 50 yaşları arasındaki erkeklerin izin almaları gerekiyor. 50 yaşın üzerindeki erkekler ise izin almadan şehre giriş yapabiliyorlar.


Kadınlarda ise 35 yaşın altındakilerin Kudüs'e girişi yasak. 35 ila 45 yaşındakiler izin için başvurabilirler. 45 yaşın üstündekiler izin almadan şehre girebiliyorlar.

Raşel Türbesi kontrol noktası, geçişlerin kısıtlandığı tek yer değil. İsrailli yetkililer Ramallah ve Batı Şeria'nın kuzeyinden Kudüs'e geçmek isteyenlerin geldiği Kalandiya kontrol noktasında da aynı kısıtlamaları uyguladı. Yollar kapatıldığı için Filistinliler bölgeye yürümek zorunda kaldılar.
Kontrol noktalarında hemen hemen bütün Filistinlerde sıkı aramalar gerçekleştirildi. Kudüs'te yaşadıklarını belirten kimlik kartlara sahip Filistinliler bile sıkı aramalardan geçirildi.

VE MESCİD-İ AKSA'DAN İFTAR MANZARALARI

Palestinians prepare donated food at the Al-Aqsa mosque compound ...

Mescid-i Aksa Kompleksi'nde iftara hazırlık yapılıyor.

Palestinians eat donated food in front of the Dome of the Rock ...

Müslümanlar, ezanın okunmasından sonra iftarlarını açtılar.

Palestinians eat donated food in front of the Dome of the Rock ...

Mescid-i Aksa ile Altın Kubbe arasındaki avluda iftar yapan müslümanlar...

 

(Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.