1. HABERLER

  2. EYLEMLER VE STK

  3. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Basın Açıklaması
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Basın Açıklaması

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Basın Açıklaması

MAZLUMDER Kadın Çalışmaları Grubu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününe ilişkin basın açıklaması

A+A-

8 Mart 1857 yılında 40 bin emekçinin haksızlıklara karşı yürüttükleri mücadelede yanarak can veren 129 kadın emekçiyi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesiyle bir kere daha saygıyla anıyoruz. Bu onurlu mücadele, insanlık tarihi boyunca kadınların sosyal ve siyasal alanda karşılaştıkları yasaklara ve haksızlıklara karşı yürüttükleri kimi zaman ölüm cezalarına kimi zaman ağır işkencelere maruz kaldıkları, kadınların bugün sahip oldukları görece özgürlük ortamına temel oluşturan zorlu mücadelelerin sembolü olmuştur.


Verilen mücadeleler sonucu elde edilen tüm kazanımlara rağmen, gücün toplumsal değer sisteminin merkezine oturtulduğu içinden geçtiğimiz toplumsal süreçte kadına yönelik ayrımcılık ve şiddet farklı boyutlar da kazanarak maalesef devam etmektedir. 

Üzülerek belirtmek gerekir ki -kısmen kültürel alt yapının da beslediği- kadına yönelik ayrımcı uygulamalar ve şiddetin ülkemizde endişe verici boyuta ulaştığını medyaya yansıyan şiddetin en uç noktası olan yaşam hakkı ihlali de dâhil kadına yönelik tecavüz, fiziksel-sözel taciz ve diğer fiziksel ve psikolojik şiddet haberlerinden ve resmi verilerden açıkça görebilmekteyiz.

Resmi verilere göre; aile içi şiddet olaylarında 2009 yılında 171, 2010 yılında 177, 2011 yılında 163, 2012 yılında 155 ve 2013 yılında ise 150’nin üzerinde olmak üzere son beş yılda 800’ün üzerinde kadın hayatını kaybetmiş, 30 bini aşkın kadın ise çeşitli şiddet türlerine maruz kalmıştır. 4 bin 500’ün üzerinde kadın için ise koruyucu ve önleyici tedbir alınmıştır. Şiddet gören kadınların ancak yarısının yaşadığı şiddeti yakın çevresine anlattığı, çok az bir kısmının gerekli kurumlara başvurabildiği bilinmektedir. Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü verilerine göre, kadınların yüzde 92′si gördüğü şiddeti herhangi bir yere şikâyet etmediğini belirtmektedir. Ayrıca şiddet verilerinin düzenli derlenmemesi nedeniyle kayıt dışı şiddetin resmi verilerin çok daha üstünde olduğu bilinmektedir.

Öldürülen kadınların bir kısmının şikâyette bulunduğu ve hakkında koruma kararı olduğu halde öldürülmüş olduğu bilinmektedir. Kadına yönelik tüm şiddet türlerinin ve yaşam hakkı ihlallerinin endişe veren boyutlara ulaşmış olması, koruma kararlarına rağmen cinayetlerin işlenebiliyor olması konuyla ilgili acil önlem alınması gerekliliğini göstermektedir.

Emek sömürüsü, kadın istihdamı, karar alma süreçlerine katılım ve karar alma mekanizmalarında yer alma gibi konular ise henüz etkin bir şekilde tartışılamamakta ve çözüm üretilememektedir. Türkiye'de kadına yönelik şiddet konusunda önemli yasal düzenlemeler yapıldığı bir çok ülkeye göre gelişmiş bir yasal çerçevenin oluştuğu söylenebilirken, konuya ilişkin kurumsallığın tamamlanmamış olması, ve yasa uygulayıcılarında toplumsal cinsiyet farkındalığının henüz tam anlamıyla oluşmamış olması kadına yönelik şiddet konusundaki yasal düzenlemelerin amacına ulaşmasına engel olmaktadır. 

MAZLUMDER olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesiyle en yaygın ve can yakıcı hak ihlallerinden ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve patriyarkal kültürel kabullerden beslenen kökleşmiş bir toplumsal sorun olan kadına yönelik ayrımcılık ve şiddetin son bulmasını umut ediyor, gerekli tedbirlerin alınması ve düzenlemelerin bir an önce gerçekleştirilmesi için sorumluları göreve davet ediyoruz.

MAZLUMDER Kadın Çalışmaları Grubu


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.