1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 7 Mayıs'ı Unutmayın ki Bir Daha Ahmak Kararlar Almayın
7 Mayıs'ı Unutmayın ki Bir Daha Ahmak Kararlar Almayın

7 Mayıs'ı Unutmayın ki Bir Daha Ahmak Kararlar Almayın

A+A-

Konuşmasına mezun olan öğrencileri tebrik ederek başlayan Nasrullah, "okul sıralarında eğitim, Allah yolunda cihaddır" dedi.

Öğrencilerin eğitmenlerini ve destek veren aileleri de tebrik eden Nasrullah "Biz, Lübnanlıların bir çoğunun fakirlik düzeyinin altında yaşıdıklarını biliyoruz. Fakat ailelerin, çocukların eğitimleri için yoğun çaba harcadıklarını görüyoruz" dedi.

Nasrullah, mezun olan öğrencilerin, Lübnan İslami Direnişi'nin gücü hakkında şüphesi olanlara güçlü bir mesaj verdiğini ifade etti.

Nasrullah, "Şehid İmad Muğniye, emri altındaki direnişçilere eğitimden geri kalmamalarını tenbihlerdi. Özellikle de üniversite eğitimini.." dedi.

Lübnan'daki iktidar yanlılarının, muhalefetin 7 Haziran'da yapılacak seçimleri kazanması halinde, hükümete katılmayacağını ilan etmesine sert tepki gösteren Nasrullah "Biz, sizlerin de hükümetimize katılmanızı istiyoruz. Çünkü biz, işlerimizi beraber yürütmek isteyenlerdeniz. Fakat hükümetimize katılmamakta ısrar ederseniz de size yalvarmayacağız" dedi.

Nasrullah "Dünyanın en güçlüsü tarafından desteklenen bölgedeki en güçlü orduyu yenen akıl, kapl, nüfuz ve irade, Lübnan gibi 100 ükleyi yönetmeye gücü yeter" dedi.

Nasrullah, "Biz, yeni döneme hazırlanıyoruz. Bu dönemde büyük sorumluluklar üstlenmemiz gerekmektedir. Sorumluluğumuz, güçlü-adil bir devlet vatını kurmamızdır.. Biz, Lübnan'a herkesin ülkesi olarak bakıyoruz. Tüm Lübnanlılar, haklarında ve görevlerinde eşittir. Biz halkı ve devletiyle bir olan Lübnan istiyoruz. Lübnan'ın parçalanmasını hedefleyen her türlü düşünceye akrşı mücadele edeceğz. Biz, aynı topraklarda yaşayan bir halkız. Aynı dili konuşuyoruz. Özgürlük, egemenlik, hürriyet, istikrar ve güvenliğe ilişkin çıkarlarımız da aynı.. Şayet bir takım ayrılıklar ve sorunlar varsa, bunların giderilmesi için çalışmalıyız" dedi. Nasrullah, konuşmasının devamında Lübnan'da federal yapıların oluşturulmasına fırsat vermeyeceklerini belirtti.

Bir yıl önce 7 Mayıs'da, direnişin telefon şebekesinin meşru olmadığı gerekçesiyle kapatılması yönünde alınan kararlardan sonra meydana gelen olaylara değinen Nasrullah, "Direnişin, 2006 Temmuz savaşını kazanmasındaki en güçlü silahı, telefon şebekesiydi" dedi.

Nasrullah, İsrail'in 2006 Temmuz savaşındeki hezimetini araştıran Winograd raporunda da telefon şebekesinin önemine işaret edildiğini söyledi.

Nasrullah, "Meşru olmayan Lübnan hükümetinin 5 Mayıs'ta aldığı karar, tarihinde ve alnında kara bir lekedir. Çünkü İsrail'in 33 gün süresince yapmaktan aciz yapmaktan aciz kaldığını bir şeyi gerçekleştirmeye kalkıştı" dedi.

Lübnan hükümetinin 5 Mayıs'ta telefon şebekesini tasfiye ettiği kararını almadan önce Beyrut'a yüzlerce savaşçı getirildiğini ilk defa açıklayan Nasrullah "Lübnan ordusunu, direnişle karşı karşıya getirmek istediler. Fakat başarılı olamadılar. Çünkü ordu içerisinde vatanını gerçekten de seven asker ve subaylar vardır. Direnişe karşı savaşmaması ordu için şereftir" dedi.

Nasrullah "Başta sünni ve şii müslümanlar olmak üzere tüm Lübnanlılara, 7 Mayıs'ta meydana gelen olayların, mezhep kışkırtıcılığı yapanların ürünü olduğunu söylemek istiyorum. 7 Mayıs, Lübnan'daki direnişin onurlu günlerinden bir gündür" dedi.

Nasrullah, Mezhep kışkırtıcılığıyla birlikte başlayan fitne çabalarının haftalar sürmesinin planlandığını ifade ederek "Fitneyi sona erdirme amacıyla düş güçleri Lübnan'a sokmak istediler" dedi. Nasrullah, 7 Mayıs'ta düzenlenen askeri operasyonla, bu planların etkisiz hale getirildiğini savundu.

Mezhep çatışmasının gündeme geldiği günlerde Mısır, Suudi Arabistan ve bazı devletler arasında telefon trafiğinin yaşandığını hatırlatan Nasrullah, "7 Mayıs'taki olaylar, daha fazla kanın akmasını önledi ve kurumları, evleri korudu. 7 Mayıs, Lübnan'ı krizden çıkararak çözüme ulaştırdı. 7 Mayıs, tekrardan diyalog masasına dönülmesini ve uzlaşma ile Cumhurbaşkanının seçilmesini sağladı. 7 Mayıs, planlanan fitne ve mezheb çatışması planlarına engel oldu. 7 Mayıs, ulusal uzlaşı hükümetinin kurulmasına olanak sağladı. Geçen sene nisbi anlamda bir istikrar yaşanmışsa bunun sağlayan, 7 Mayıs'ta şehid edilen Lübnanlıların kanlarıdır" dedi.

Nasrullah "Bazen, "7 Mayıs'ı unutmayacağız" gibi sözler duymaktayız. İstediğimiz de zaten bu. 7 Mayıs asla unutulmasın ki bir kez daha 5 Mayıs'taki gibi ahmakça kararlar almasınlar" dedi.

Lübnan'daki iktidar yanlılarıyla aralarındaki önemli fikir ayrılığının Lübnan'ın ulusal savunma stratejisi ve direnişin silahında olduğunu ifade eden Nasrullah, "Tartışmaya devam ediyoruz. Fakat, Lübnan'ın güçlü bir direnişe ve güçlü bir devlete sahip olmasının önünde hiçbir engel yok" dedi.

Nasrullah, Nekbe'nin 61. yılı münasebetiyle Pazartesi günü yapacağı konuşmasında İsrail'in askeri tatbikatları ve Lübnan'da çökertilen casus şebekelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulunacağını söyledi.
israhaber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.