1. YAZARLAR

  2. Hasan Şerefoğlu

  3. 7 Haziran Seçim Tahlili
Hasan Şerefoğlu

Hasan Şerefoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

7 Haziran Seçim Tahlili

A+A-

     7 Haziran Seçimlerinde Ak Parti’nin önemli ölçüde oy kaybedeceğini sebepleri ile birlikte seçimden birkaç ay önce yaptığım bir röportajda belirtmiştim. Gerekçemi de şu temel argüman üzerinden temellendirmiştim. Ak parti’nin bundan önceki tüm seçimlerde hep Müesses Nizam karşıtlığı üzerinden mazlum halk yığınlardan destek gördü. Ak Parti girdiği ilk seçimde Ekonomik Buhran, ikinci seçimde Kemalist vesayete (Ergenekon) karşı başlattığı hukuki süreç, üçüncü seçimde ise Devlet içerisinde Kemalistlerden boşalan vesayetçi kurumları ele geçirmek isteyen Fethullahçı (paralel) yapıya karşı başlattığı mücadele üzerinden, toplumun farklı katmanlarından hatırı sayılır destek gördü. Ak Parti 7 Haziran Seçimlerinde ise, milliyetçi Seçmenin hassasiyetine binaen, PKK karşıtlığını baz alarak sivil Kürd siyaseti karşıtlığı üzerinde bir seçim stratejisi yürüttü. Elbette bunu iki yönden sakınca doğuracağını söyledik lakin sesimizi ilgililere duyamadık.

     Sözünü ettiğimiz sakıncalı yönlerden ilki, dağda silahlı ilegaliteye son verebileceğine herkes tarafından kanaat getirilen legal sivil Kürde Siyasetine helal getirmesi, ikincisi de mütedeyyin Kürd Seçmeni küstürmesi sonucunu doğurdu. Bundan ötürü kafa karışıklığı yaşayan Muhafazakâr Kürd seçmen 7 Haziran Seçimlerinde homojen bir tutum sergilemeyip rey’in üçe böldü.

     İlk gurup her şeye rağmen oy’unu Ak Partiye vermeye devam etti. İkinci gurup Ak Partinin milliyetçi ifadelerinden rahatsız olduğu için ya sandığa gitmedi ya da oyunu yaktı. 7 Haziran seçimlerinde geçersiz oylara dikkatinizi çekerim. Üçüncü gurup ise, Seçim Barajının Ak Parti tarafından sürekli seçim malzemesi yapılmasını onur meselesi yapıp oyunu HDP’ ye verdi.

     Öte tarafta, Ak Partinin uzun yıllar iktidarda kalmanın verdiği aşırı öz güven, çeketimizi koyarsak seçtiririz mantığı, uygun olmayan adayların tabanda oluşturduğu rahatsızlık, partinin dava adamı profilin de yaşanan erozyon ve bir iki puan milliyetçi oyun geri gitme ihtimaline dönük geliştirdiği seçim stratejisi Partiyi yüzde 40’lara geriletti. Fakat Roboski ve Kobani de takınılan tutum, selefi örgütlere, Kürd karşıtlığı temelinde verilen destek ve nihayetinde Kürd sorunu yoktur noktasına gelinmesi bu düşüşte etkili oldu.

     Kanaatimce Kürd Sokağında Tayyip Bey iyice yalnızlaştırılıyor. Tayyip bey de danışmanlarının yanlış yönlendirmesiyle buna katkı sunuyor. 7 Haziranda yanlış bir seçim stratejisi uygulandı. Bu seçim stratejisi iki açıdan yanlıştı. İlki milliyetçilik dozu yüksek bir seçim olması, ikincisi de bununla ilintili olarak HDP karşıtlığı üzerinden bir seçim stratejisi yürütülmesi idi. Fakat Milliyetçi seçim stratejisi Ak Partiye bir getirisi olmadığı görüldü. bilakis götürüsü oldu. Çünkü Milliyetçi Türkler MHP'ye, buna aksül amel olarak Kürd seçmende HDP’ ye yöneldi.

     Kürd Siyaseti 7 Haziran Seçimlerinde 80 milletvekili ile meclise girmiş, yine Kürdler Suriye’de statü kazanmış ve PYD’nin IŞİD ile girdiği mücadele, uluslararası arenada kendilerine prestij ve destek sağlamıştı. Ancak PKK’nın tekrar silahlı mücadeleye başlaması tüm bu kazanımları itibarsız hale getirdi.

     Şimdi tüm bu çerçevede Ak Parti ve Erdoğan seçim hezimetini Çözüm Sürecinden kaynaklandığı kanaatine vardı. Dolayısıyla süreci siyaseten kendileri bitirmekle birlikte, silahlı çatışmaların PKK tarafından başlatılmasını fırsat bilip, PKK'yı bölgede iyice ekarte etmek istiyorlar. fakat uluslararası konjonktür PKK'dan yana esiyor. Artı iç dinamiklerde PKK’dan yana görünüyor. Çünkü PKK kendisinin bile tahmin edemeyeceği bir tabana ulaştı. böyle bir konjonktür de PKK’nin güvenlik politikaları ile saf dışı edilemeyeceği ortada. Öyleyse silahların yeniden susması her iki cenahında çıkarına olacaktır.

     PKK ivedilikle, Kürd Siyasetinin eline güçlendirmek için Türkiye topraklarını terk etmelidir. Hatta alan bulduğu Suriye'ye yerleşmelidir. 7 Haziran Seçim Sonuçlar aynı zamanda Ak Partinin 2023 vizyonuna da sekte vurdu. Çünkü Ak Partinin İktidar süresi kesintisiz 2023 e kadar ön görülmüştü. Lakin 7 Haziran da işler umulduğu gibi yürümedi. Vatandaşın şimdi ne olacak halimiz deyip 1 Kasımda istikrara oy vermesi Ak Partiye can simidi oldu.


 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.