1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "28 Şubat'ta tek sorumlu TSK değil"
"28 Şubat'ta tek sorumlu TSK değil"

"28 Şubat'ta tek sorumlu TSK değil"

28 Şubat Davasının tutuklu sanıklarından Emekli Koramiral Atılan, "28 Şubat sürecinde tek sorumlu TSK'nın görünmesi ne derece doğru? Siyasiler, medya, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları neden sorgulanmıyor?" diye sordu.

A+A-

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, sanıklar savunmalarını yapmaya devam etti.
 
28 Şubat döneminde Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanı olduğunu belirten davanın tutuklu sanıklarından Emekli Koramiral Altaç Atılan, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir başkanlığında yapılan, "İrticayla ilgili alınacak tedbirler" konulu toplantıya katılmadığını savundu.
 
Toplantıya katılanların listesinin, iddia makamınca hazırlanan "sanal bir liste" olduğunu öne süren Atılan, "soruşturma başladıktan uzun süre sonra, TSK'dan ihraç edilen bir müştekinin gönderdiği belgelerin de doğruluğunun tartışmalı olduğunu" belirtti.
 
BÇG'nin herhangi bir toplantısına katılmadığını savunan Atılan, "Deniz Kuvetleri Komutanlığı'nda BÇG benzeri bir teşkilat kurulmuştur. Bu birim, gelen tüm bilgileri Genelkurmay Başkanlığına göndermektedir. Batı Eylem Planı konulu belge de dağıtımın gereği olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığına gönderilmiştir. Belge hakkında hiçbir bilgim yok, savcılıktaki ifadem sırasında gördüm" dedi.
 
"Yasal olmayan faatliyette bulunmadım"
 
Avukatının, söz konusu belgenin şahsıyla ve göreviyle alakalı olup olmadığını, imzayla teslim edilip edilmediğini Genelkurmay Başkanlığına sorduğunu ifade eden Atılan, Genelkurmayın, 16 Temmuz 2013 tarihli yazıyla "talep edilen bilgi ve belgelere rastlanamadığı" cevabını verdiğini aktardı.
 
54. Hükümet'in, 28 Şubat'taki Milli Güvenlik Kurulu kararlarının ardından istifa ettiğini ve hükümeti kurma görevinin Tansu Çiller'e verilmesinin istendiğini anlatan Atılan, şunları kaydetti.
 
"Acaba hükümeti kurma görevi, sayın Cumhurbaşkanı tarafından Sayın Tansu Çiller'e verilseydi, Savcı Mustafa Bilgili tarafından söylendiği gibi baş mağdur Çiller olacak mıydı? 28 Şubat soruşturması yapılacak mıydı? Bu süreçte tek sorumlu olarak TSK'nın görünmesi ne derece doğru? Eğer sorumlu aranacaksa siyasiler, medya, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları neden sorgulanmıyor? 46 yıldır görev yaptığım sürece, hiçbir yasal olmayan faaliyette bulunmadım."
 
Suçlamaları kabul etmediğini belirten Atılan, tahliyesini ve beraatını istedi.
 
Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına karar vererek, duruşmayı 4 Kasım Pazartesi saat 10.00'a erteledi.
aa

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.