1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 28 Şubat’ın ikna odaları özgürlükçü Boğaziçi’nde
28 Şubat’ın ikna odaları özgürlükçü Boğaziçi’nde

28 Şubat’ın ikna odaları özgürlükçü Boğaziçi’nde

A+A-

BOĞAZİÇİ Üniversitesi’nde önceki gün başlayan başörtülü öğrencilere yönelik ‘kapıda imza zorunluluğu’ uygulamasının yerini dün okul servislerinin kampüs önünde durdurularak içinde başörtülü öğrenci araması yapılması, uygulaması aldı. Okula başörtüsüyle gelen öğrencilerin bir kısmı güvenlik görevlilerince uyarıldı, bir kısmı başörtüsünü çıkartarak kampüse girebildi. Boğaziçililer, özgürlükleri savunan kimliğiyle öne çıkan üniversitenin bu uygulamasının kaldırılması için eylem başlattı. Rektörlük ile görüşen öğrenciler ‘Konuyu değerlendireceğiz’ yanıtı aldık. Hukukçular, uygulama için ‘Hukuksal geçerliliği olmayan, saçma bir uygulama’ yorumunu yaptı.

ÖĞRENCİLER İÇERİ ALINMADI

ÜNİVERSİTEDE
sabah saatlerinde Etiler Kapısı’na gelen başörtülü öğrenciler güvenlik görevlileri tarafından içeri alınmadı. Kampüse girmek isteyen servis minibüsleri de güvenlik görevlileri tarafından durdurularak içinde türbanlı öğrenci olup olmadığı kontrol edildi. Uygulama 28 şubat sürecinde İstanbul Üniversitesi’ndeki ‘ikna odaları’nı çağrıştırdığı için daha çok tepki topluyor. Sıradışı yapısıyla bilinen yeni Rektör Prof. Dr. Kadri Özçaldıran’ın böyle bir uygulamaya imza atması da şaşkınlıkla karşılandı.

MESUT ER

Hukuksal dayanağı yok

UYGULAMAYI değerlendiren Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Sancar, ‘Saçma bir uygulama hukuksal dayanağı yok. Hukuksal geçerliliği yok. Hukuksal bir anlamı, bir etkisi ve bir sonucu yok. Bu o nedenle hem saçma, hem gereksiz hem de dayanaksız bir işlem. Yeni rektör Prof. Dr. Kadri Özçaldıran’ın kendisini sorumluluktan kurtarma ve rahatlatmaya yönelik bir işlem. Her hangi bir hukuksal adı yok, ne yeri ne de anlamı var’ dedi.

İKNA ODALARI GİBİ

BoĞaziçi
Ünivresitesi’ndeki bu uygulama, 28 Şubat sürecinde İstanbul Üniversitesi’nde yapılan ‘İkna odaları’nı hatırlattı. 1998’de İstanbul Üniversitesi’ndeki kayıtlar sırasında başörtülü öğrenciler ‘ikna odalarına’ alınarak, yasak konusunda telkinlerde bulunulmuştu. İkna odaları, o dönem üniversitede Rektör Yardımcılığı yapan, şimdi CHP milletvekili olan Prof. Dr. Nur Serter’in projesi olarak duyulmuştu.

Yasağa onlar da şaşırdı!
KAMPUS giriş kapısında başörtülü öğrencilere uygulanan muamele öğrenciler tarafından protesto edildi. Kapı önünde toplanan 200 kişilik öğrenci grubu kampus içine girdi. Rektörlüğün önündeki meydana kadar yürüyen grup burada aralarından seçtikleri iki öğrenciyi rektörlükle görüşmek üzere temsilci olarak gönderdi. Rektörlükten yapılan açıklamada konu ile ilgili toplantı yapılacağı ve alınan kararla ilgili öğrencilerin bilgilendirileceği yönünde kendilerine bilgi verildiğini söyleyen öğrenciler daha sonra derslerine girmek üzere dağıldı. Öğrenciler Türkiye’nin en özgürlükçü üniversitesi olarak bilinen Boğaziçi’nde böyle bir yasakla karşılaşmalarının şokunu yaşadıklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.