1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 255 kişiye "Gezi" davası
255 kişiye "Gezi" davası

255 kişiye "Gezi" davası

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 7\'si yabancı uyruklu 255 kişi hakkında dava açıldı.

A+A-

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 7'si yabancı uyruklu 255 kişi hakkında, ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet'', ''görevi yaptırmamak için direnme'', kamu malına zarar verme'' ve ''ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme'' gibi suçlardan dava açıldı. Ayrıca TMK'nın 10. maddesiyle yetkili savcılık tarafından da 6 ayrı soruşturmanın sürdüğü ifade edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan açıklamada, Gezi Parklı olaylarıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma sonucu 7'si yabancı uyruklu 255 kişi hakkında, ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet'', "görevi yaptırmamak için direnme'', ''kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret'', ''kamu görevini usulsüz olarak üstlenme'', ''özel kıyafetleri usulsüz olarak kullanma'', ''kamu malına zarar verme'', ''ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme'' ve ''suçluyu kayırma'' suçlarından dolayı kamu davasının açıldığı bildirildi.

Kimlikleri belirlenemeyenler hakkında soruşturma devam ediyor

Sanıklara bu suçlardan bir veya bir kaçının isnat edildiği ve İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesine tevzi edildiği kaydedilen açıklamada, bu soruşturmada 10 şüpheli hakkında yeterli delil bulunmadığı, fiilin suç teşkil etmediği ve benzeri gerekçelerle kovuşturmaya ver olmadığına dair karar verildiği ifade edildi.

Açıklamada, 249 kişinin şikayeti ve mağduriyeti çerçevesinde yine benzer suçlardan sayıları ve kimlikleri tam olarak belirlenmeyen kişiler hakkında soruşturmaya devam edildiği bildirilerek, bu kişilerin tespit edilmesi için kolluk görevlerine talimat verildiği kaydedildi.

TMK 10. maddeyle görevli savcılıkta, 6 ayrı soruşturma sürüyor

Ayrıca Gezi parkı olaylarıyla ilgili bugüne kadar 40 ayrı iddianame ile 308 şüpheli hakkında kamu davasının açıldığı ve 36 ayrı soruşturmanın devam ettiği belirtilen açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terörle Mücadele Kanunu Soruşturma Bürosunda, ''suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme'', ''silahlı terör örgütüne üye olma'', ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumnhuriyeti Hükümetinin görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs'', ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet'' suçlarından 6 ayrı soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, bu soruşturmaların Gezi Parkı olaylarıyla beraber başladığı, başka yer ve zamanlardaki fiilleri de kapsadığı belirtildi.

Ankara'daki izinsiz "Nevruz" eylemiyle ilgili 147 kişiye dava

Ankara'da, 18 Mart 2012'de Nevruz Bayramı öncesinde yasa dışı gösteriye katılan 147 kişi hakkında, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet" suçundan dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede, 8 kişilik düzenleme kurulunun, 18 Mart 2012'de Sıhhiye'de toplanarak Kolej Meydanı'na kadar yürümek ve burada "Nevruz Şenliği" adı altında açık hava toplantısı yapmak için Ankara Valiliğinden izin istediği belirtildi.

Valiliğin ise kutlamanın, geleneksel Nevruz günü yapılması gerektiğini gerekçe göstererek, "bu talebi ertelediği" savunulan iddianamede, valilik tarafından düzenleme kuruluna, aksine davranışın, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na aykırılık teşkil edeceğini belirtildiği ifade edildi.

Buna rağmen, 18 Mart 2012'de BDP, HDK, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin "Nevruz Şenliği" organize ettiği ifade edilen iddianamede, biraraya gelen grubun, polisin "dağılın" uyarısı karşılığında yasa dışı sloganlar attığı aktarıldı.

İddianamede, "toplantının yasa dışı hale gelmesi sonrası tüm ikazlara rağmen dağılmayan" sanıkların "Toplantı ve Gösteri Yürüşüyleri Yasası'na muhalefet" suçunu işledikleri savunuldu.

Sanıklardan 12'sinin "kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek" suçundan 1 yıl 6'şar aydan 3'er yıla, diğerlerinin ise "kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak" suçundan 6'şar aydan 3'er yıla kadar mahkumiyetleri istendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.