1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 24 SAAT KÜRTÇE YAYINA ONAY
24 SAAT KÜRTÇE YAYINA ONAY

24 SAAT KÜRTÇE YAYINA ONAY

A+A-

TRT'nin, Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerde de yayın yapmasının sağlayanı önerge TBMM'de onaylandı. Görüşmeler sırasında MHP’li vekiller ile DTP’li vekiller arasında sert tartışmalar yaşandı.

Başbakan Erdoğan’ın Güneydoğu’dan TRT’de Kürtçe yayın yapılacağını açıklamasının ardından, Kürtçe yayın izni için gerekli yasal düzenleme dün TBMM Genel Kurulu’nda yapıldı. TRT Kanunu’nun “Türkiye Büyük Millet Meclisi ve açıköğretim yayınları ile eğitim ve öğretim amaçlı yayınlar ve diğer yayınlar” başlığı ile düzenlenen 21. maddesine “Kurum tarafından Türkçe’nin dışında da farklı dil ve lehçelerde yayın yapılabilir” hükmü eklendi. Düzenleme ile TRT, Türkçe’nin dışında farklı dil ve lehçelerde süre sınırlaması olmaksızın yayın yapabilecek. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, tasarı üzerinde kişisel görüşlerini dile getirirken,

KASETLERİ SAKLIYORDUK

‘Üniversite yıllarında, halkımızın dilinde bir şarkı dinleyebilmek için bir kaseti nasıl sakladığımızı, bodrumlarda, kapalı odalarda dinleyip, mutlu olduğumuzu çok net hatırlamaktayız. Düğünlerimizde, söylenilmiş halk türküleri konusunda acıları, cezaevlerini, gayet iyi hatırlamaktayız’ dedi. Kurt, Kürt sorunun, sosyal, siyasal ve kültürel politikalarla çözüleceğini belirtti.

MHP’DEN İTİRAZ

MHP’li Oktay Vural, bu konuda RTÜK’ün yetkili olduğunu, net hükmün de yayınların Türkçe yapılması yönünde olduğunu belirterek, ‘Böyle bir şeye nasıl izin verirsiniz?’ diye sordu. TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, ‘Türkçe’nin anadil olduğu konusunda kimsenin tereddütü yok. TRT’ye yetki veriliyor ama yine RTÜK denetleyecek’ açıklamasını yaptı. DTPíli Hasip Kaplan ise yaptığı konuşmada Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale’de 120 bin Kürt vatandaşın hayatını kaybettiğini belirtti. Lozan’da vaat edilen ‘ortak evin’ bir türlü kurulamadığını belirten Kaplan, 1. Meclis’in kuruluş felsefesine dikkat çekti.

BİRLİKTE SÖYLEYECEĞİZ

Kaplan, MHP’lilerin itiraz etmeleri üzerine, ‘Kardeşçe yürüyeceğiz. Sizinle beraber inşallah TRT’de Kürtçe şiirler okuyup türküler söyleyeceğiz. MHP'li de olsa içinizde Kürt olan arkadaşlar var. Türkülerle, farklı dillerle yazılar yazılıyor, yayın yapılıyor diye ülkeler bölünmüş müdür? Siz TRT’de yayını engellemeye çalışırken, uydulardan Kürdistan TV Roj TV Mezopotamya TV 15 kanal yayın yapıyor’ diye konuştu. Yapılan tartışmaların ardından önerge 42 ‘ret’ oyuna karşılık 179 oyla kabul edildi.

bugün

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.