1. HABERLER

  2. KADIN

  3. 2014/KADIN - 1 yılda 240 kadın cinayeti
2014/KADIN - 1 yılda 240 kadın cinayeti

2014/KADIN - 1 yılda 240 kadın cinayeti

Bir çok Avrupa ülkesinden önce kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan Türkiye, buna rağmen kadın hakları konusunda ciddi eleştirilerin hedefi olmaktan çıkamıyor. Son 10 yılda 5 bin kadının öldürüldüğü Türkiye’de tablo oldukça karanlık.

A+A-

Bir çok Avrupa ülkesinden önce kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan Türkiye, buna rağmen kadın hakları konusunda ciddi eleştirilerin hedefi olmaktan çıkamıyor. Son 10 yılda 5 bin kadının öldürüldüğü Türkiye’de tablo oldukça karanlık.

 

2014 yılı Türkiye’de kadın açısından oldukça “kanlı” geçti. Kadın haklarını savunan kurumların hazırladığı verilere göre, son 10 yılda 5 bin kadın, son bir yılda ise 240 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

 

Kadın cinayetlerine, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kızlı erkekli aynı evde kalıyorlar” sözleri ve hükümetin kürtajı kısıtlayan yasa düzenlemesi de eklenince, 2014 yılı Türkiye’de kadın haklarının kısıtlandığı bir yıl olarak tarihe geçti.

 

Hükümet ve kadınlar karşı karşıya

 

Erdoğan’ın, bir gösteride tankın üzerine çıkan ve polis müdahalesi sonucu kalçası kırılan Dilşat Aktaş adlı kadın için "O kadın, kız mıdır, kadın mıdır bilmem" ifadesini kullanması kadınların tepkisini çekti.

 

Erdoğan’ın kendi partisinin kadın kolları toplantısında, kürtajı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Roboski’de düzenlediği hava saldırısında 34 Kürt gencinin öldürülmesine benzeterek, “Her kürtaj bir Uludere’dir. Kürtajı cinayet olarak görüyorum” sözleri ve ardından kürtajı sınırlayan yasa tasarısını parlamentoya getirmesi, ilk defa kadınları hükümete karşı sokağa döktü.

 

Pek çok ilde kürtaj hakkı için sokağa çıkan binlerce kadın, “Benim bedenim, benim kararım” diyerek bir kampanya başlattı. “Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu”nu kuran kadınlar, kürtaj hakkına ilişkin bilgilendirme çalışmalarına başladı. Kadınlar hükümete geri adım attırmayı başardı.

 

Erdoğan, Başbakan olduğu dönemde partisinin Kızılcahamam kampının son gününde, “Kız-erkek öğrenci aynı evde kalamaz. Talimatını verdik, denetimi yapılacak” açıklamalarında bulundu. Erdoğan’ın tepki çeken sözleri, toplumsal muhalefet karşısında yasallaşmadan gündemden düştü.

 

Kadınlardan kahkahalı yanıt

 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın “İffetli kadın herkesin içerisinde kahkaha atmayacak” sözlerine kadın örgütlerinden, “kahkahalı” yanıt geldi.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) 1. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'ndeki "Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir” sözleri yeni bir tartışmanın fitili ateşledi.

 

10 yılda 5 bin kadın öldürüldü

 

Hükümetten yapılan açıklama kadınların tepkisini çekip yer yer kadınların renkli eylemlerine sahne olsa da, kadına yönelik şiddetin rakamları ise ürkütücü boyutlarda.

 

Kadın örgütleri ve Adalet Bakanlığı verilerine göre; Türkiye’de son 10 yılda 5 bin kadın öldürüldü. Kadın örgütlerinin düzenli olarak açıkladığı raporları göre, Türkiye’de günde ortalama 3 kadın cinayete kurban gidiyor, kadına yönelik şiddette ise her yıl yüzde 30 artış gözlemleniyor.

Adalet Bakanlığı, 25 Kadın Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Uluslarası Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, 2014 yılının ilk 9 ayında 207 kadının öldürüldüğünü duyurdu. 23 kadının öldürüldüğü Eylül ayı ise, 2014 yılında en çok kadının öldürüldüğü ay oldu.

 

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi ise yaptığı açıklamada son 10 ayda Kürt illerinde 57 kadının öldürüldüğünü, 25’inin de intihar ettiğini, 27 kadının şiddete maruz kaldığını, 7 kadının tecavüze uğradığını, 8 kadının da taciz edildiğini bildirdi.  

 

Aile içi şiddetten ceza

 

Uluslararası Af Örgütü’nün 2004 yılında yayınlanan Türkiye Raporu dayaktan töre cinayetlerine, küçük yaşta evlilikten beşik kertmesine ve intihara varan toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin varlığını belgelendiriyor.

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) aile içi şiddet nedeniyle ceza alan ilk ülke ise Türkiye. Bu mahkûmiyet, “devlet tarafından korunamamasına bağlı olarak kocası tarafından öldürülen Nahide Opuz nedeniyle verildi.

 

Yasal düzenlemeler

 

Kadın hareketlerinin ortaya koyduğu yoğun çabalar sonucunda 4320 sayılı yasanın geliştirilmiş hali olan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa, 8 Mart 2012 tarihinde kabul edildi.

 

Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan İstanbul Sözleşmesi esas alınarak hazırlanan yasa ile yalnızca şiddete uğrayan kadınların değil şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların da koruma altına alınması kabul edildi. Yasa ile ilk kez "ev içi şiddet" ve "kadına yönelik şiddet" gibi kavramlar hukuki literatüre girdi.

 

Şiddeti önleme konusunda olumlu adımların atıldığı yasa, kadın örgütleri tarafından genel anlamda memnuniyetle karşılanmakla birlikte cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim konusundaki ayrımcılıkları içermemesi, kadına şiddetin önlenmesinde önemli ayağı oluşturan sığınma evlerine değinmemesi ve mülki amirlerin karar verebileceği bazı konularda hakime karar yetkisi tanımıyor.

 

Kadınların temsil oranı yüzde 9

 

Türkiye’de 550 milletvekilinin temsil edildiği parlamentoda, kadınların temsil oranı oldukça düşük bir seviyede. 79 kadın parlamenterin bulunduğu Meclis’te kadınların oranı yüzde 14.42’ye tekabül ediyor.

 

Birleşmiş Milletler (BM) ve Parlamentolar Arası Birlik (IPU) araştırmalarına göre, meclisteki kadın milletvekili oranları bakımından Türkiye, 141 ülke arasında 102’nci sırada.

 

‘Berbat bir istisna’: Tansu Çiller

 

Kuruluşunun üzerinden 92 yıl geçen Türkiye’de tek bir kadın başbakan çıktı. 1993 yılında başbakanlık koltuğuna oturan Tansu Çiller, özelikle Kürdistan sorununda birçok erkek politikacıya “rahmet” okutacak cinsten uygulamalara imza attı.

 

Çiller döneminde Kürt savaşının hukuk dışına çıktığı, köylerin yakıldığı, sivillerin katledildiği bir dönem oldu.

 

Kadın aktivistler, “kadın siyasetçi denilence Tansu Çiller’in isminin yâd edilmesine karşı oldukça tepkili. Çiller’i “berbat bir istisna” olarak görüyorlar.

 

HDP/BDP eşbaşkanlık sistemi

 

Mecliste grubu bulunan AK Parti, CHP, MHP kadınlara yönelik temsil oranını programlarına olsalar da HDP/DBP’nin temsil oranını ortadan kaldırmak için tüzüğüne kadın kotası ekledi. 2014 yerel seçimlerinde uyguladığı eşbelediye başkanlığı sistemiyle temsilde adaletsizliği aşmaya çalışıyor.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.