1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. 2009, Kafkasya Direnişinin Zafer Yılı Olacak
2009, Kafkasya Direnişinin Zafer Yılı Olacak

2009, Kafkasya Direnişinin Zafer Yılı Olacak

A+A-

Rusya Devlet Başkan Dmitri Medvedev'in Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksander Bortnikov'a bölgede devam eden operasyonların durdurulmasını değerlendirmeleri ile ilgili talimat vermesinin ardından Rusya Anti-terör Komisyonu, Çeçenistan gündemi ile toplanmıştı. Rusya bu kararı alması halinde 20 bin askerini Çeçenistan’dan çekeceğini ilan etmişti.

25 Mart 2009'da Rus milletvekilleriyle birlikte Grozni'de basın toplantısı düzenleyen Çeçenistan’ın Rus yanlısı devlet başkanı Ramzan Kadırov, Çeçenya'da 1999 yılından bu yana devam eden anti-terörizm operasyonlarında sona yaklaşıldığını söylemişti.

Prague Watchdog, bunun üzerine Kafkasya direnişinden Hüseyin Gakayev'in grubuna mensup bir Kuteyb adlı bir direnişçiyle görüşerek, cephedeki son gelişmeleri sordu. Kuteyb takma adını kullanan 29 yaşındaki Aslan, Çeçenya'nın Vedeno bölgesinde yaşamakta.

İşte Kafkasya direnişine dair çarpıcı açıklamalar:

PW: Ramazan Kadirov, Çeçenistan’daki savaşçıların sayısının 70’den fazla olmadığını söylemişti. Bu rakamlar sizce doğru mu?

Kuteyb: Bu rakam kesinlikle doğru değil. Çünkü sadece Çeçenistan’ın bir şehri olan Gorno-Shalinsky’de 60’dan fazla direnişçi var. Bu ise bütünün sadece bir parçası.Bunun gibi daha bir çok bölgeler var. Ramazan ve diğer münafıklar, kafirler kendi hoşlarına gideni söylemektedir. Çünkü buna ihtiyacı var. Fakat biz, iddia ettiğinden de fazlayız. Sayılarımızı yüzlerle ifade edebilirim. Sadece bu da değil tabi. Yüzlerce kardeşimiz de bizlerle irtibata geçmek istiyorlar. Burada İslami şeriata uygun hareket eden gençler var. Tek dilekleri Rusya anayasası ve tüm anayasalarda en yüce söz, Allah’ın sözü olsun. Bizim anayasamız Kur’an’dır. Biz, şuanda güçlüyüz. Ramazan ise hiçbir şeydir. Putin ve Medvedev ise ciddi insanlar değiller. Onlar sadece konuşuyor. Bütün sözleri nafile.

PW: Duma'nın Devlet Güvenlik Komitesi temsilcileri Çeçenya'da durumun olumlu yönde değiştiğini söylediler. Bu size göre doğru mu? Çeçenistan’daki direnişçiler, Çeçenistan Yönetimi açısından tehdit oluşturmuyor mu?

Kuteyb: Allah’a andolsun ki mücahidlerin gücü zayıflamadı. Mücahidlerin sayısı şimdi oldukça fazla. Güçleri de iyi. 2009 yılı mücahidler için zafer yılı olacak. 2003, 2004 ve 2005 yıllarında bizim yanımızda bu kadar genç yoktu.Şimdi hepsi de Lailahaillallah sancağının Kafkaslarda dalgalanmasını istiyor. Tüm gençler, bunu istiyor.

PW: Rus Devleti Duma Sözcüsü Boris Grzylov, mali krizden ötürü artan maliyetler nedeniyle Çeçenya'daki federal güçlerin sayısının azaltılması gerektiğini söyledi. Eğer Rusya bazı kuvvetlerini geri çekerse Kadirov’un durumu koruması mümkün mü?

Kuteyb: Kadirov'un gücü gerçekten de az, Şayet Ruslar, güçlerini Çeçenistan’dan çekerse Kadirov’a bağlı olanlar ümitsizliğe kapılacaklar. kalplerini yitirmiş olacaklar. Onların güçleri zayıf. Önceleri Ruslar, özel operasyonlar düzenlerdi. Şimdi ise bu yük Kadirov taraftarlarına kalıyor. Onların operasyonları ise çok etkisiz. Çünkü onlarda mücadele edebilecek ruh yok. Mali krizden ötürü maaşlarının ödenmemesi halinde işe gitmeyecekler. Hatta bazıları Çeçenistan’ı terk edip, dışarıya bile gitmeyi düşünüyor. Bize göre onların durumu böyle.

PW: 2009 yılı neden zafer yılı olacak?

Kuteyb: Buna inanıyoruz. Çünkü biz yaklaşık 2 yıldır köylerdeyiz. Nozhai Yurt, Shatoi, Vedeno gibi dağlık bölgelerde mücahidler rahat bir şekilde operasyonlarını sürdürmekteler. Bugünlerde bizler, evlerimizde normal hayatımızı yaşıyoruz. Fakat geçmişte bu böyle değildi. İnsanların bizi desteklemesi ve anlayışla karşılaması gerçekten de çok iyi.

PW: Fakat sizinle Kadirov’un durumu asla karşılaştırılamaz. Çünkü Rusya, Kadirov’u destekliyor. Para, silah ve askeri güç desteğinde bulunuyor. Fakat sizde bunun binde biri bile yok.

Kuteyb: Evet dedikleriniz doğru. Onların yanında Putin, onların yanında Medvedev var. Ve sayıları milyonları bulan Rus ordusu. Amerika ve hatta dünyanın tamamının desteğini de alsalar, Allah bizim yanımızda olacaktır. Allah, bize yardım ediyor. Direnişçilerimizin moralleri gerçekten de çok iyi. İşte bizim silahımız da bu. Silahımız, dualarımızdır. Bununla birlikte bizim de bir takım kaynaklarımız var. Para yönünden çok iyiyiz. Bazıları, Kafkasya’da yaşanan ihtilaflardan sonra bizim kaynaklarımızın olmayacağını sandı. Elhamdulillah, şuan ki durumumuz çok iyi. Tüm direnişçiler Dokko Umorov’u destekliyor. Biz de onu seviyoruz. O, bizim emirimizdir.

PW: Bahar-yaz askeri operasyonlarınıza başladınız mı yoksa bugünlerde plan mı yapıyorsunuz?

Kuteyb: Mart ayı içerisinde tüm direnişçiler, ormanı terk etti. Biz, köylerde veya yakın yerlerde yaşıyoruz. Köyden köye araçlarla gidiyoruz. Güvenlik açısından bir sıkıntımız yok. 2006 ve 2007 yıllarında böyle değildi. Son derece tehlikeliydi. Şuan hiçbir tehlike kalmadı. Nisan ayında büyük operasyonlar düzenleyeceğiz. Vedeno'da, Cevherkale'de ve diğer bazı bölgelerde operasyonlarımız oldu.Bunlar medyaya yansımadı. Çünkü, bizim operasyonlarımızın bilinmesini istemiyorlar.

PW: Kadirov taraftarlarından size destek olanlar var mı?

Kuteyb: Elbette evet. Emirimiz Umorov ile doğrudan diyalogtalar. Bizim için çalışıyorlar. Bize stratejik haberler veriyorlar. Bir yıl önce Kadirov’a suikast düzenlenmişti. Suikast için bize yardım etmişlerdi. Onlar, imanlı gençler.

isra haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.