1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 10 Binler Mitingde Buluştu
10 Binler Mitingde Buluştu

10 Binler Mitingde Buluştu

A+A-

Yüksekova Futbol sahasında yapılan mitinge Hakkari Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani, Yüksekova, Şemdinli, Hakkari, Cizre , Silopi, Esendere Belediye Başkanları Çevre il ve ilçelerin DTP İl ve ilçe yönetimleri, KESK, DİVES Yüksekova ve Şemdinli Temsilcilikleri, sivil tolum örgütleri Dengbéj A. Kadir Kızılkaya , Kurdi Der, TZP Kurdî, Mahalle ve Köy muhtarları ve on binlerce vatandaş katıldı. Saat 13:00"da stada akın eden vatandaşlar, kurulan kontrol noktasında üstleri aranarak stada alındı. Saat 14:00"da başlayan mitingin sunuculuğunu Hamid Dilbahar yaptı.

 

Geylani “ İzlenen Korku Siyasetidir”

 

Mitingde söz alan Hakkari Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani, Türkiye tarihinde ilk defa ana dil konusunda bu kadar kapsamlı bir miting yapıldığını hatırlatarak, dil üzerindeki yasağın hukuksuzluk olduğunu söyledi. Türkiye"de ekonomik, hukuki ve siyasi bir kriz olduğunu vurgulayan Geylani, Türkiye"de Laiklik, Ermeni Sorunu, Kıbrıs ve Kürt Sorunu konusunda korku siyaseti izlendiğini söyledi. TRT"de Kürtçe yayın yapılmasına ilişkin karara da değinen Geylani, kararın gecikmiş ve yetersiz olmasına rağmen olumlu olduğunu söyledi.

 

Yıldız “ Dilimiz Haysiyetimizdir”

 

Mitingde söz alan Yüksekova Belediye Başkanı M. Salih Yıldız, Kürtçenin Kürtlerin haysiyeti olduğunu söyledi. Konuşmasında sık sık koruculuk sistemini eleştiren Yıldız, sistemin Kürtleri koruculukla iradesizleştirdiğini söyledi. İlk meclisin Kürtçe ve Türkçe kardeşliği üzerine kurulduğunu belirten Yıldız, “ Daha sonra Kürtleri ipe götürdüler. Şimdi bizi binlerce kez ipe götürseler de biz Sayın Öcalan demekten vazgeçemeyiz. Kirli siyasete cevap olmak için bir ve birlik olmak zorundayız” dedi.

 

Baykal “Allah bizi Kürt, dilimizi de Kürtçe olarak yarattı”

 

Yüksekova Kurdî Der temsilcisi Besim Baykal da konuşmasına kitleyi selamlayarak başladı. Dilin milleti yaratan en önemli unsur olduğu tespitinde bulunan Baykal, “Allah Bizi Kürt, dilimizi de Kürtçe olarak yaratmıştır. Dilimiz asimilasyon, yasaklar ve oto asimilasyonla yok olma tehlikesine gelmiştir. Dil bizim için aştır, sudur. Dil bayramını kutlayan gençlere dava açanlar Kürtlerin barış eline bombalarla karşılık verdi” dedi.


 

 

Bateyî “ Bizi yok edemeyeceklerini gösterdik”

 

TZP Kurdî Dönem Sözcüsü Qahir Bateyî de yapılan mitingin asimilasyona ve yasaklara baş kaldırıldığı tarihi bir gündür. “Bugün mücadelemizi ve dilimizi yok edemeyeceklerini gösterdik” diyen Bateyî konuşmasını şöyle sürdürdü. “ bu miting TZP Kurdî"nin çalışmalarının bir ürünüdür.

 

Bu ülkede 86 yıldır bir insanlık suçu işleniyor. Bize dayatılan inkar ve imhadır. Açılan paketlerde inkar ve imha olduğu için çözüm getirmez. Çözüm Kürtlerin ve Kürtçenin tanınmasıdır. Kürtçe anayasal güvenceye alınmalıdır. İlköğretim de dahil eğitimin her alanında Kürtçe eğitim dili olmalıdır. Kürtlerin yaşadığı bölgede Kürtçe birinci resmi dil olmalıdır. Türkçe de ikinci resmi dil olmalıdır. Türklerin yoğun yaşadığı yerler de ise Türkçe birinci, Kürtçe ise ikinci resmi dil olmalıdır”

,

 

Şahinoğlu “ Tecrit Kaldırılsın”

 

Dili yok olan bir milletin varlığını sürdüremeyeceğini ifade eden DTP Yüksekova İlçe Başkanı A. Vahit Şahinoğlu da halkın yönetimlere etkin olarak katılması gerektiğini bunun içinde halk meclislerinin açılması gerektiğini söyledi. Yüksekova halkının duruşuyla her türlü baskı ve yasağa en güzel cevabı verdiğini belirten Şahinoğlu, tecrit ve yasaların kaldırılması gerektiğini belirtti.

 

Mitingde ayrıca DTP Hakkari il Başkanı Hasan Güzel, Tetip Komitesi Başkanı Muhyettin Önal ve Barış Anneleri inisiyatifi üyesi Besna Çoğaç da kitleyi selamlayarak birer konuşma yaptı. Konuşmacılar sık sık "Sayın Öcalan" hitabı kullandı. Mitinge katılan Hakkarili dengbéj A. Kadir Kızılkaya da bir helbest okudu.

 

Miting Koma Gulên Xerzan ve Rojda"nın verdikleri konserle olaysız bir şekilde sona erdi.

 

 Yüksekova Güncel 
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.